Miért olyan lassú az Adobe Lightroom?

Miért olyan lassú az Adobe Lightroom? Ez a kérdés folyamatosan bosszant már az elmúlt, lassan egy évben. S egyszerűen nem értem, miért nem tudják megoldani…. Miért van az, hogy más termék gond nélkül támogatja a 4K kijelzőket és nem nyögdécsel mellette?
Nem arról van szó, hogy a háttértár töltené be lassan a képeket, mert azért az X5-ös SSD, Thunderbolt 3-al pont olyan gyors, hogy nem lehet kihasználni erre a feladatra… Egyszerűen csak belassul, nyög, szenved és nem akar pattanni. Néha már kínlódás ha épp több ecsetet vagy egyéb szűrőt használsz… Persze, egy 2017-es MacBook Pro nem egy erőgép ami a grafikus kártyát illeti, de azért az Adobe Lightroom kezelhetné ezt kicsit jobban is.

Persze, ki lehet próbálni a katalógus kitakarítását és optimalizálását, de nem ez a megoldás, hanem a 1080p-s felbontás. S ez bosszantó!


Van egy jó 4K-s monitorod, amit pont azért vettél, hogy nagyban átlásd az egész képet, a palettát, könnyen tud használni a Lightroom-ot, Photoshop-ot, stb., mindez rákötve Thunderbolton egy MacBook Pro-ra, igaz 2018-as, de ne legyen már gyenge a gép hozzá! S ahhoz, hogy értékelhetően tudj szerkeszteni, dolgozni, vissza kell venned a felbontást 1080p-re. Vicc. Komolyan. S eddig a Photoshop 2019 legalább jól teljesített teljes felbontás mellett is, most a Photoshop 2020 ugyan ezt a hülye belassulást produkálja már…

De legalább a szoba másik feléről is felismerem az összes ikont s gombot. 😉

Sokkal többet ezen nem akarok agyalni. Remélem valamikor kijön vagy egy megfelelő driver az Apple-től, vagy egy frissítés az Adobe-től és megoldódik ez a kín, addig is marad az a megoldás, hogy az Adobe Lightroom-ot Full HD-ben használja az ember…

Vagy (Update!):

Jobb klikk a programon (Mac OS esetében) és válasszuk ki, hogy alacsony felbontásba töltse be (mármint a program felületet fogja így betölteni), s bizony van értelme:

De sírás helyett, ha már elkezdtem ezzel a kérdéssel foglalkozni, pár apróság azoknak, akik esetében az Adobe Lightroom nem a felbontás miatt lassul be:

Adobe Lightroom gyorsító tippek:

  • ha nem zavar, hogy valamivel lassabban importálódnak képeid, s tárhelyben sem szenvedsz hiányt, készíts importálásnál 1:1 előnézeti képeket (standard Preview)! A különbséget nagyításnál fogod észrevenni. Nem malmozol, amíg kiélesedik a kép.
  • használj smart preview-eket is!
  • ha már archiválsz, mert az adott képekkel nem dolgozol, az adott projektet lezártad, akkor az előnézeti képekre (Standard preview és Smart preview is! nem lesz szükséged. Mehetnek a kukába!
  • s ha már előnézeti kép: feleslegesen ne generáltass olyan felbontású előnézeti képet, amely a monitorod felbontásánál nagyobb!
  • az Adobe Lightroom támogatja a grafikus chip-ek használatát. Ne bízd a véletlenre, használd a grafikus kártyád processzorát (persze, csak ha megfelelően erős)!
  • ügyelj arra, hogy a több meghajtód van, akkor a képek, a katalógus a RAW Cache is mind a leggyorsabb meghajtódon foglaljanak helyet!
  • kapcsold ki az „Automatically write changes into XMP” funkciót az Adobe Lightroom-ban
  • kapcsold ki az automatikus arcfelismerést az Adobe Lightroom-ban!
  • egyes vélemények szerint használj több katalógust. Bár én nem vettem észre, de sok oldalról hallani, hogy a 20.000 képet meghaladó katalógusméret esetében érezhető lassulás következik be.
  • növeld meg a camera RAW cache-t, pl. 20 GB-ra, azzal már jól lehet dolgozni
  • rendszeresen optimalizáld a katalógusod

S még millió trükk lenne, de ez mindenképp megér a későbbiekben egy külön bejegyzést is, ahogy időm engedi. Most csak ez a pár apróság jutott eszembe, amelyek viszont adott esetben igen hasznosak lehetnek.

Tetszett a cikk? Oszd meg, hogy máshoz is eljuthasson!

Legfrissebb blog cikkeink: