Külső merevlemez használata

Egy ideje már pörögtem a témán, hogy milyen külső merevlemez felelne meg céljaimnak, mert mint tudjuk, a MacBook belső tárhelyének árkülönbsége vásárláskor elég magas, utólag pedig a retina kijelzős, touch bar-os típusok esetében nem cserélhető (vagyis nem túl egyszerűen, s végképp nem olcsón).

Átlag felhasználásra a 256 GB-os SSD bőven elég, főleg ha otthon csücsül egy NAS a sarokban, viszont amikor adott esetben Lightroom-ot használsz, a katalógusban pedig több ezer 30-40 MB-os kép van, akkor bizony édes kevés.
Ilyenkor igazából két lehetőséged van. Az egyik, hogy minden projektet (vagy hónapot) külön katalógusba rendezel, és csak az aktuálisan használt katalógust másolod a gépedre. Lássuk be ez nagyon kényelmetlen, és legkevésbé sem hatékony.
A másik lehetőség, hogy a Lightroom adatokat külső merevlemezen tartod és onnan dolgozol. Egészen pontosan maga a katalógust a belső SSD-n, míg a képeket egy külső SSD-n.

Azt gondolom mondani sem kell, hogy nagyon em mindegy milyen sebességű külső meghajtót használunk!

Első nekifutásra kipróbáltam, hogy milyen ha Synology NAS-on vagy USB-s külső merevlemezen vannak az adatok. A NAS átviteli sebessége a hálózattól függ. A vezetékmentes hálózat (gyengébbek kedvéért WiFi), függetlenül, hogy 2,4 GHz-s vagy épp 5 GHz-s munkára felejtős. Erről nem nyitok vitát, profi, nagyvállalati WiFi AP-vel sem tartom alkalmasnak jelenleg munkára a technológiát.
A vezetékes hálózat esetében az elméleti sebességbe beleszól már a NAS sebessége is, de lényegében nincs nagy különbség a külső merevlemez sebességéhez képest (no, itt ne egy 5-10 éves valamire gondoljunk, hanem egy tényleg nagysebességű HDD-re).

Használhatóságát nézve együtt lehet vele élni, egészen addig, amíg csak pár képről van szó, s közben esetleg mást is csinálunk, de abban a pillanatban, ha már hatékonyak akarunk lenni, sok képet kell kiválogatnunk, vagy épp a PS-ben már sok száz megás a feldolgozás alatti képünk, ezek a megoldások is elvéreznek.

Mondanom sem kell, hogy nem voltam boldog a fentiektől. A lassúságot még mindig akkor vettem észre a legszembetűnőbben, ha nagy mennyiségű képet kell leválogatni, s ezt haladósan szeretném tenni…

A következő ötlet a külső merevlemez helyett egy SSD volt. Azért lássuk be, áruk a béka feneke alatt van, így logikus döntés. Itt egy mezei 500 GB-os WD Blue SSD-ről van szó, amely optimális esetben 530/560 MB/s-es sebességgel kellene, hogy írjon – olvasson. A valóságban egy AKiTio USB-C-s külső alumínium házzal azért nem ezt a sebességet érjük el.

Itt azért már megtáltosodott a munkafolyamat, de adott esetben még mindig vannak belassulások (még mindig a nagy mennyiségű képválogatás esetében, illetve PS-ben photostacking-nál is észrevehető). Viszont a legtöbb célra bőven elég és boldogan használható, sőt! 
De nem lenne teljes a gondolatmenet, ha nem vennénk figyelembe egy tesztelésre kapott Thunderbolt 3-as Samsung X5-ös külső merevlemez (na jó, SSD)-t. Az adott eszköz 1 TB adattárolási kapacitással rendelkezik és a gyártó szerint hihetetlen sebességekre képes. Nos, a jó hír, hogy a mérések szerint is igazolni lehet ezeket a sebességeket, a rossz hír, hogy hobbi célra azért még elég borsos az ára. Aki munkaeszközként használja, annak rendben van, kitermeli az árát elég gyorsan.

Disk Speed Test
Samsung X5, Thunderbolt 3, 1 TB

Szerintem a fenti adatokhoz nem kell megjegyzést fűzni, a sebességek magukért beszélnek. Aki jelenleg MacBook vásárlásán töri a fejét, annak pedig egy nagyon jó opció a gyári tárhely upgrade vásárlása helyett, hisz egyrészt sokkal olcsóbb, másrészt sokkal gyorsabb. Itt azért sokminden elfér és a sebességéből adódóan több virtuális gép párhuzamos futtatása sem akadály. Ami esetleg ellene szólhat, az az, hogy mégiscsak egy külső eszköz, amit be kell dugni. De ezt már mindenki döntse el maga…

Disk Speed Test
MacBook Pro 2017 Touch Bar, 256 GB Internal SSD

S csak a teljesség kedvéért bekerült a jelenlegi MacBook Pro-m belső meghajtójának sebessége is a mérésekbe, illetve az alábbi kis táblázatba összehasonlításra is került az összes mérési adat

Disk Speed Test

Tetszett a cikk? Oszd meg, hogy máshoz is eljuthasson!

Legfrissebb blog cikkeink: