Fotós táska, melyiket válasszam?

Évekkel ezelőtt eldöntöttem, nem kell nekem oldalsó fotós táska, vagy más néven fotós oldaltáska, a jövőben csak fotós hátizsákot fogok használni. Ennek oka az volt, hogy a fotós oldaltáska mindig egyik oldalamat húzta. Volt benne 5-7 kg fotós felszerelés, s mondjuk ezt 2-3 órán át cipelni nem volt kellemes. Estére már rendesen fájt a hátam, derekam. A fotós hátizsák sokkal jobb megoldásnak tűnt, felveszed a két válladra és nekiindulsz a világnak. Nem egy oldalra húz, hanem rendesen terheli mindkét válladat. A fotós felszerelés könnyebb nem lett, viszont a hordozása kevésbé fájt estére már.

Miért kell akkor mégis új fotós táska, s miért épp fotós oldaltáska?

A fotós hátizsák legnagyobb előnye a szimpla oldaltáskával szemben tényleg a kényelmesebb hordozhatósága. Ennek köszönhetően az ember hajlamos nagyobbat választani és több felszerelést magával vinni, mint amire ténylegesen szüksége van. Ahhoz viszont, hogy meghatározzam, pontosan mekkora fotós táskára van szükségem, elsődlegesen meg kell határoznom, mire is szeretném használni, azaz melyik az a terület ahol előnyösebb a használata, mint a hátizsáké.

Ahhoz, hogy meg tudjam mondani, mikor jobb a fotós hátizsák, mint a fotós oldaltáska, nézzük meg, melyiknek mi az előnye, hátránya:

Ami a fotós hátizsák mellett és ellen szól:

  • hosszabb úton kényelmesebb a felszerelés cipelése
  • rengeteg fotós felszerelést bele lehet pakolni és még a fényképezőgép állványt is
  • jól beállítható vállpántok, stabilan rögzíthető a keresztpántoknak köszönhetően, így akár biciklivel is használható
  • NEM cserélhető gyorsan objektív, ha az a táskában van
  • NEM kapható elő és rakható el gyorsan a fényképezőgép

Szóval hosszabb, fotótúrákon ideális megoldás, főleg terepen.

Ami a fotós oldaltáska mellett szól:

  • mivel a válladra akasztva is kezelhető, gyorsan elő lehet kapni a fényképezőgépet és ugyan olyan gyorsan el is rakható
  • a fenti okból kifolyólag az objektív, akkumulátor is gyorsan cserélhető
  • bármely kiegészítő szinte azonnal kéznél van
  • NEM kényelmes hosszú távon a felszerelés cipelése, vagy kompromisszumot kell kötni, mit viszel magaddal
  • CSAK gyalogosan hordható biztonságban
  • NEM igazán csatolható fel rá a nagy állvány

S akkor meg is van, mikor melyik fotós táska az ideális választás.

Miért most tűnt fel, hogy nem jó a fotós hátizsák?

Erre a válasz nagyon egyszerű. Eddig az esetek döntő többségében vagy táj fotóztam, ami össze volt kötve egy kiadós gyaloglással, hisz a megfelelő és különleges helyek nem a parkolóban vannak általában, vagy épp stúdióba cipeltem a fotós felszerelésem. Most eljött az az idő, amikor nagyobb hangsúlyt kap a cityscape, azaz a városi fényképezés, az épületek fényképezése, illetve a street photo. Azt egyértelműen be kell látni, hogy a téma nem vár meg, hisz nem egy hegy oromról van szó. Arra idő, hogy a fotós hátizsákot letegyem, elővegyem a másik objektívet, cseréljek, elpakoljam, felvegyem és fényképezzek nincs. Itt ténylegesen arra van szükség, hogy az adott témát meglátva, oldalra nyúljak és gyorsan objektívet cseréljek.

Persze, azt is végig gondolhatná az ember, hogy erre a témaválasztásra választhatnék egy megfelelő objektívet is, s akkor nem kellene cserélnem, de a Canon EF 24-70 F4L-t és a Canon EF 70-200 F4L-t nem cserélném le, s mindkét objektív olyan minőségű, hogy nem is szeretném mással helyettesíteni.
A jövőben előtérbe fog kerülni pár alkalommal a rendezvények fotózása is, s ez is egy olyan terület, ahol pont nem a fotós hátizsák az ideális választás.

Szóval be kell látnom, egy fotós oldaltáska mindenképp kell.

Melyik fotós táskát válasszam?

Talán ez a legnehezebb része az egésznek. Melyik fotós oldaltáska felelne meg a leginkább? Milyen tulajdonságai kell, hogy legyenek?

  • férjen bele a legszükségesebb felszerelés ami rendezvény fotózáson, városi fotózáson vagy street photo készítése során kellhet
  • legyen pár kisebb zsebe, amelybe elfér a csere akku, esetleg a Lee szűrőknek is jusson hely (városi fotózáson illetve épület fotózáson azért van haszna)
  • legyen stabil, jól párnázva, azaz megfelelően védje a felszerelést

S persze jön a kérdés, mi az ami egy város fotózáson, vagy egy rendezvény fotózáson szükséges felszerelés?

  • gépváz
  • objektívek, itt legalább egy 24-70 mm-es és egy 70-200-asra szükség van szerintem
  • csere akku
  • vaku
  • nyak- vagy csuklópánt

Szóval látszik, hogy itt azért érdemes lejjebb venni kicsit az igényeket. Nem kell mindig mindent magunkkal vinni, főleg, hogy nagy részét nem is fogjuk valószínűleg használni. Objektívből semmiképp nem érdemes többet vinni, hisz egyrészt felesleges súly, másrészt a fenti két objektívvel azért le van fedve a teljes tartomány, ami szóba jöhet. No meg, ha épp úgy érezzük, hogy de jó lenne most egy 50 mm-es objektív, találjuk fel magunkat, legyünk kreatívak, mert meg tudjuk oldani!

Nálam is általában az a legnagyobb hiba, hogy ami befér a táskába, azt bele is teszem, hátha szükség lehet rá. Az elmúlt sok hónapban a 90 mm-es makró objektívet, amely amúgy portréra sem rossz választás, így cipeltem magammal végig, s egyszer nem vettem elő…

Hogy márkában melyik lenne a megfelelő? Nem tudom megmondani. Körülnéztem a neten, hogy milyen fotós táskák kaphatóak és be kell vallanom őszintén, nem vágtam magam hanyat… Aztán szerencsére észrevették a döntésképtelenségemet a területen, így megleptek egy Vanguard Sydney II 27 BR táskával, ami kész főnyeremény lett, hisz az általam támasztott elvárásoknak pont eleget tesz, sőt!

Vanguard Sydney II 27BR fotós táska

A táska nagy előnye, hogy nem a klasszikus, messziről lerí róla, hogy fotós táska vonalat követi. Ennek előnye, hogy egyrészt nem akad meg mindenki szeme rajta, másrészt el lehet vele vegyülni, s ha úgy adódna, bizony simán oldaltáskaként is használható ez a fotós táska.
A belső, nagy térben, melynek térelválasztói a tépőzáras kialakításnak köszönhetően könnyen alakíthatóak, kényelmesen elfér a Canon 5D mk IV, egy feltekert 24-70-es objektívvel, elfér mellette még egy 70-200-as objektív, s annak függvényében, mire van szükség a 90-es makró objektív, vagy a Godox V1-es vaku is helyet kap még. Ha három objektívvel vágok neki az útnak, de úgy érzem, szükség lehet a vakura is, akkor sem kell kétségbe esni, hisz a. vállpántjára a vaku hordtáskája könnyen felcsatolható, s a felszerelés így sem lesz nehéz és kényelmetlen, ha épp 3-4 órát vállunkon cipeljük, miközben fényképezünk.
Szóval elég nagy gép és objektív is elfér benne. Aki kisebb gép, esetleg MILC mellé keres vállra akasztható fotós táska megoldást, annak lehet a kisebb verziók is megfelelnek (22-es, 18-as és 15-ös méretben is van).

A fotós táska rendelkezik két további, kisebb zsebbel. Ezek mérete szinte ugyan akkora. Egyik a táska hajtása alatt helyezkedik el, ide szoktam a pénztárcámat tenni, csere akkut, stb., míg a külső, könnyen hozzáférhető zsebbe is lehet pakolni telefont, zsebkendőt, vagy épp azt, amire útközben szükségünk lehet, s nem árt ha fél pillanat alatt ki tudjuk venni.

Vanguard Sydney II 27BR fotós táska

Tetszett a cikk? Oszd meg, hogy máshoz is eljuthasson!

Legfrissebb blog cikkeink: